Elektrownia w domu - instalacja fotowoltaiczna - poradnik energetyczny

panele fotowoltaiczne qcells

Należy zwrócić szczególną uwagę na bardzo

Fotowoltaika, turbiny wiatrowe oraz źródła geotermalne przeżywają obecnie swój renesans. Z racji tego, że władze na całym globie słusznie zaczęły się budzić w reakcji na obecny stan atmosfery, zdecydowanie większy

Elektrownia w domu - instalacja fotowoltaiczna - poradnik energetyczny panele fotowoltaiczne qcells
m zainteresowaniem zaczynają się cieszyć odnawialne źródła energii. Niezależnie od tego czy mamy tutaj na myśli solary czy inaczej panele słoneczne, pompy ciepła, absorpcyjne i adsorpcyjne systemy chłodnicze, wszystkie z nich będą poważnie rozpatrywane w kontekście ratowania naszej planety. Należy zwrócić szczególną uwagę na bardzo ważną dziedzinę w tym temacie, którym jest chłodnictwo. Potężna szkoda została zadana naszej planecie, ze względu na to, że ogromna ilość gazów cieplarnianych została wyemitowana do atmosfery w złotych latach chłodnictwa. Freony, hydro-fluoro-węglany oraz hydro-fluoro-chloro-węglany były wtedy emitowane na potęgę, co bardzo destrukcyjnie wpłynęło na obecny stan rzeczy. W obecnych czasach, jako inżynierowie niskich temperatur, staramy się rozwijać technologie oraz projektować systemy, które bazują na hydro-fluoro-olefinach tzw. HFO, które w dużym stopniu przyczyniają się do ratowania naszej atmosfery z racji niskiego współczynnika ODP (Ozone Depletion Potential) = 0 oraz GWP < 1 (Global Warming Potential), gdzie ten drugi jest odniesiony do efektu cieplarnianego, generowanego przez odpowiadającą masę dwutlenku węgla. Nie wchodząc jednak w szczegóły, pamiętajmy o tym, że jako użytkownicy, to my mamy decydujący wpływ na to, jakie instalacje są montowane w naszych domach, a więc podejmujmy nasze decyzje świadomie i z głową, bo wszystko odbija się na naszej planecie.


Koniecznie należy mieć świadomość że użytkownicy

Należy przede wszystkim mieć świadomość, że fotowoltaika i panele słoneczne bardzo często są ze sobą mylone. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że ich zasada działania jest zupełnie inna. Łączy ich jednak przechwytywanie energii słonecznej, a także przechwytywanie jej na postać użyteczną dla użytkowników danego gospodarstwa domowego.

Trzeba mieć świadomość, że ilość energii uzyskiwanej przez solary zależą od kilku istotnych czynników. Są one wspólne zarówno dla systemów, które są zbudowane na bazie kolektorów słonecznych, jak i paneli fotowoltaicznych.

Wszystko bowiem uzależnione jest nie tylko od pory roku, ale również poziomu zachmurzenia. Na rynku spotykane są bowiem opinie, że instalacja fotowoltaiczna może dostarczać taką samą ilość energii bez względu na porę roku. Koniecznie należy mieć świadomość, że użytkownicy nie mają wpływu na liczne zmiany intensywności promieniowania w cyklu rocznym.

Jak wiadomo bez intensywnego nasłonecznienie nie można liczyć na większe ilości energii. Jest to przyczyna bardzo niskiej wydajności instalacji solarnych podczas sezonu zimowego. Jak wiadomo jak nie ma słońca, nie ma jednocześnie energii. Zimą o tej porze roku słońce nie tylko świeci słabo, ale również zaledwie przez kilka godzin w ciągu doby.


Czyste źródło prądu elektrycznego

Zanieczyszczenie środowiska i coraz bardziej widoczne zmiany klimatyczne sprawiają, że wiele osób i firm zastanawia się nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Budowane są farmy wiatrowe, elektrownie jądrowe czy wodne. Jednak coraz częściej wykorzystywane jest też promieniowanie słoneczne. Fotowoltaika rozwija się znakomicie, szczególnie że można ją wykorzystać także w zwykłych domach mieszkalnych.
Rozwój nauki pozwala na wykorzystanie w fotowoltaice bardzo nowoczesnych rozwiązań technicznych i surowcowych. Budowane z nich panele słoneczne są coraz wydajniejsze i pozwalają na przetworzenie nawet niewielkich ilości promieni słonecznych na energię elektryczną.
Jednak żeby zasilać dom energią wytwarzaną ze słońca, trzeba mieć nie tylko panele słoneczne, ale także inne urządzenia, które pozwolą na zasilanie elektrycznych i elektronicznych przedmiotów codziennego użytku. Niezbędny jest np. inwerter, który pozwoli na przekształcenie prądu stałego w dostosowany do potrzeb prąd zmienny o określonych parametrach.
Obecnie jest już sporo firm, które zajmują się projektowaniem i montażem instalacji solarnych. Wprawdzie inwestycja w fotowoltaikę nie jest najtańsza, ale nawet w polskich warunkach dość szybko się zwraca. Warto też sprawdzić, czy nie można dostać dofinansowania na założenie takiej instalacji. Coraz więcej samorządów ma bowiem różnego rodzaju programy, które zachęcają do tworzenia własnych, czystych źródeł energii. Dzięki takiemu dofinansowaniu koszty zainstalowania słonecznego źródła energii mogą być dużo niższe.


Fotowoltaika

Świadomość społeczeństwa na temat zanieczyszczenia środowiska i ocieplenia klimatu stale wzrasta, dzięki czemu ludzie szukają alternatywnych źródeł energii, które są bezpieczne dla środowiska.
Fotowoltaika znajduje swoje zastosowanie w wielu domach i przedsiębiorstwach gdzie z powodzeniem zastępuje tradycyjny system ogrzewania. Z biegiem czasu fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Takie rozwiązanie jest również bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga ciągłego ręcznego sterowania.
Panele słoneczne to spora inwestycja, jednak koszta z czasem się zwracają. Aby panele odpowiednio działały należy zainwestować również w inwerter, który odgrywa bardzo ważną rolę w całej instalacji.
W wielu sklepach internetowych oraz stacjonarnych dostępne są kompletne zestawy do zainstalowania paneli słonecznych. Cena tego typu produktów mieści się w przedziale od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Moc instalacji należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, aby system był jak najefektywniejszy.
Instalację warto zlecić doświadczonym specjalistom, którzy profesjonalnie zainstalują wszystkie elementy. Pozwoli to uniknąć wielu błędów w instalacji.
Warto zdecydować się na produkty wysokiej jakości, pochodzące od znanych i renomowanych producentów.
W wielu miastach istnieje możliwość uzyskania dotacji na tego typu urządzenia. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Warto poszukać informacji na ten temat na stronach i forach internetowych oraz na stronie urzędu danego miasta.


Przed zdecydowaniem się na konkretny inwerter

Mając w domu panele słoneczne wytwarzające prąd elektryczny i chcą tym prądem zasilać urządzenia domowe, nie można zapomnieć o odpowiednio dobranym inwerterze. Inwerter to nic innego jak falownik, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny. Zakup inwertera jest konieczny, jeśli mając panele słoneczne chce się zasilać domowe urządzenia prądem powstałym w fotoogniwach. Powstaje w nich bowiem prąd stały, który nie nadaje się do zasilania urządzeń domowych. Te potrzebują prądu zmiennego, a dokładniej przemiennego o odpowiednich parametrach: napięciu 230 Volt oraz częstotliwości 50 Herców. Chcąc sprawić, żeby fotowoltaika w domu zasilała urządzenia elektryczne, trzeba dobrać do instalacji inwerter, który skutecznie zamieni prąd stały wytworzony przez panele słoneczne na prąd przemienny. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego inwertera? Dobry inwerter powinien mieć wysoką sprawność, co oznacza niewielką stratę przy zamianie prądu ze stałego na zmienny. Strat nie da się w całości zniwelować i nie istnieje inwerter, który wcale nie traci energii. Jeden inwerter może jej jednak tracić więcej, a inny mniej. informacja na ten temat znajduje się zazwyczaj w nocie katalogowej danego inwertera. Przed zdecydowaniem się na konkretny inwerter warto sprawdzić tę notę i zweryfikować informację ile traci on energii przy zamianie prądu. Zawsze trzeba wybrać inwerter o mniejszych stratach. Dzięki temu nasza domowa fotowoltaika będzie bardziej wydajna, bo nie będzie niepotrzebnie tracić energii.


Zjawisko to jest odczuwalne przez każdego

Jednym z poważniejszych zagrożeń dla naszej planety, o którym coraz częściej się mówi, jest ocieplanie się klimatu. Zjawisko to jest odczuwalne przez każdego z nas, ponieważ nawet tego lata upały były trudne do zniesienia. W krajach Europy Zachodniej temperatury zbliżały się nawet do pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Opisywane zjawisko wiąże się z efektem cieplarnianym, któremu sprzyja emisja gazów cieplarnianych, emitowanych przez tysiące fabryk, elektrowni oraz innych obiektów przemysłowych.

Istnieje wiele organizacji, które starają się zapobiec temu procederowi. Na kraje, które emitują najwięcej zanieczyszczeń nakładane są limity, których nie powinny przekraczać. Coraz częściej stosowane są również alternatywne źródła energii. Popularne stają się elektrownie wiatrowe, budowane głównie na terenach nadmorskich. Stosuje się również farmy czerpiące energię słoneczną.

Fotowoltaika stosowana jest również przez gospodarstwa domowe. Póki co, instalowana jest ona głównie na dachach domów jednorodzinnych. Panele słoneczne gromadzą energię, która przekazywana jest do specjalnego akumulatora. Istotnym elementem całej instalacji jest inwerter, który odpowiada za przesył energii między panelem a akumulatorem.

Wiele krajów dofinansowuje zakup urządzeń fotowoltaicznych. W Polsce przy ich zakupie można liczyć nawet na kilka tysięcy złotych wsparcia. Taka inwestycja po kilku latach się zwraca i staje się ekonomiczna, ponieważ w zasadzie nie ponosi się później kosztów związanych z opłatami za prąd.



© 2019 http://poradnik-energetyczny.krakow-mieszkanie24.waw.pl/